Z8E00010HSG
Zilog
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Z8E00010HSG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Z8E00010HSG
Manufacturer Zilog
Description IC MCU 8BIT 512B OTP 20SSOP
(In US Dollars)
737 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3.5 V ~ 5.5 V
Speed:10MHz
Series:Z8® Plus
RAM Size:32 x 8
Program Memory Type:OTP
Program Memory Size:512B (512 x 8)
Peripherals:WDT
Packaging:Tube
Package / Case:20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Number of I/O:13
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
EEPROM Size:-
Detailed Description:Z8 Z8® Plus Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 512B (512 x 8) OTP