Z60-7-LAN-U
TDK-Lambda Americas, Inc.
Z60-7-LAN-U
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Z60-7-LAN-U with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Z60-7-LAN-U
Manufacturer TDK-Lambda Americas, Inc.
Description AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-60V
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Weight:4.2 lbs (1.9kg)
Voltage Regulation - Load:2mV + 0.01%
Voltage Regulation - Line:2mV + 0.01%
Voltage - Supply:85 ~ 265VAC
Voltage - Output:0 ~ 60VDC
Type:Bench (AC to DC)
Size / Dimension:13.780" L x 2.756" W x 3.268" H (350.00mm x 70.00mm x 83.00mm)
Series:Z+
Ripple:5mV
Power (Watts):420W
Other Names:285-2153
Z607LANU
Number of Outputs:1
Number of Characters:4 (2)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:LAN, Programmable, RS232, RS485 and USB Interface
Display Type:Digital
Detailed Description:0 ~ 60VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply Digital 0 ~ 7A Output 420W Features LAN, Programmable, RS232, RS485 and USB Interface
Current Regulation - Load:5mA + 0.01%
Current Regulation - Line:2mA + 0.01%
Current - Output:0 ~ 7A
Accuracy - Voltmeter; Ammeter:0.5% + 1 count