YQS8068
Advanced Sensors / Amphenol
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy YQS8068 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy YQS8068 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | YQS8068 |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Sensors / Amphenol |
| Description | PTC RESET FUSE 265V 65MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.02 | $1.924 | $1.828 | $1.732 | $1.475 | |
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $1.251 | $1.219 | $1.026 | $0.914 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 265V |
|---|---|
| Type: | Ceramic |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.217" Dia x 0.197" T (5.50mm x 5.00mm) |
| Series: | YM |
| Resistance - 25°C (Typ): | 100 Ohms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | 235-1251 95281800 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 55°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.472" (12.00mm) |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 65mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 98mA |
| Current - Max: | 400mA |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 65mA |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply YQS8068, use the request quote form to request YQS8068 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number YQS8068.The price and lead time for YQS8068 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# YQS8068.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

