YQS5925PTO
Advanced Sensors / Amphenol
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy YQS5925PTO with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy YQS5925PTO with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | YQS5925PTO |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Sensors / Amphenol |
| Description | PTC RESET FUSE 240V RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.07 | $2.924 | $2.778 | $2.632 | $2.242 | |
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $1.901 | $1.852 | $1.56 | $1.389 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 240V |
|---|---|
| Type: | Ceramic |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.650" Dia x 0.270" T (16.51mm x 6.86mm) |
| Series: | PTO |
| Resistance - 25°C (Typ): | 100 Ohms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | 235-1258 YQS5925PTO-ND |
| Operating Temperature: | 10°C ~ 55°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.348" (8.83mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.728" (18.50mm) |
| Detailed Description: | PTC Resettable Fuse 240V Through Hole Radial, Disc |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply YQS5925PTO, use the request quote form to request YQS5925PTO pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number YQS5925PTO.The price and lead time for YQS5925PTO depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# YQS5925PTO.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

