YQD120N0025
Advanced Sensors / Amphenol
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy YQD120N0025 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy YQD120N0025 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | YQD120N0025 |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Sensors / Amphenol |
| Description | PTC RESET FUSE 265V 130MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.976 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 265V |
|---|---|
| Type: | Ceramic |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.354" Dia x 0.197" T (9.00mm x 5.00mm) |
| Series: | YQ |
| Resistance - 25°C (Typ): | 25 Ohms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | 235-1270 YQD120N0025-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 60°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.201" (5.10mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 130mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 250mA |
| Current - Max: | 800mA |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 130mA |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply YQD120N0025, use the request quote form to request YQD120N0025 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number YQD120N0025.The price and lead time for YQD120N0025 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# YQD120N0025.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

