YM120D260N150
Advanced Sensors / Amphenol
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy YM120D260N150 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy YM120D260N150 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | YM120D260N150 |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Sensors / Amphenol |
| Description | PTC RESET FUSE 265V 234MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.97 | $4.798 | $4.627 | $4.113 | $3.599 | |
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $2.999 | $2.913 | $2.485 | $2.356 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 265V |
|---|---|
| Type: | Ceramic |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.453" Dia x 0.177" T (11.50mm x 4.50mm) |
| Series: | YM |
| Resistance - 25°C (Typ): | 15 Ohms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | 235-1083 235-1083-ND 235-1240 YM120D260N150I |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 55°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.200" (5.08mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.551" (14.00mm) |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 234mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 330mA |
| Current - Max: | 1.7A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 234mA |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply YM120D260N150, use the request quote form to request YM120D260N150 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number YM120D260N150.The price and lead time for YM120D260N150 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# YM120D260N150.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


