YM120C30N601
Advanced Sensors / Amphenol
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy YM120C30N601 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy YM120C30N601 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | YM120C30N601 |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Sensors / Amphenol |
| Description | PTC RESET FUSE 265V 28MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 265V |
|---|---|
| Type: | Ceramic |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.157" Dia x 0.177" T (4.00mm x 4.50mm) |
| Series: | YM |
| Resistance - 25°C (Typ): | 600 Ohms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | 235-1074 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 55°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Lead Spacing: | 0.200" (5.08mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.256" (6.50mm) |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 28mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 40mA |
| Current - Max: | 200mA |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 28mA |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply YM120C30N601, use the request quote form to request YM120C30N601 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number YM120C30N601.The price and lead time for YM120C30N601 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# YM120C30N601.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

