YK6051103000G
Anytek (Amphenol Anytek)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy YK6051103000G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. YK6051103000G
Manufacturer Anytek (Amphenol Anytek)
Description CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.394"
(In US Dollars)
2010 pcs
Data sheet
Wire Gauge:12-22 AWG
Voltage Rating:300V
Top Termination:Screws with Captive Plate
Terminal Screw Material:Steel
Terminal Screw Finish:Zinc
Terminal Block Type:Barrier Block
Series:YK605
Pitch:0.394" (10.00mm)
Packaging:Bulk
Other Names:YK60511030J0G
YK60511030J0G-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Number of Wire Entries:11
Number of Rows:1
Number of Circuits:11
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Material - Insulation:Thermoplastic
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:-
Detailed Description:11 Circuit 0.394" (10.00mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate
Current Rating:20A