YK4011823000G
Anytek (Amphenol Anytek)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy YK4011823000G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. YK4011823000G
Manufacturer Anytek (Amphenol Anytek)
Description CONN BARRIER STRP 18CIRC 0.325"
(In US Dollars)
2016 pcs
Data sheet
Wire Gauge:12-22 AWG
Voltage Rating:300V
Top Termination:Screws with Captive Plate
Terminal Screw Material:Steel
Terminal Screw Finish:Zinc
Terminal Block Type:Barrier Block
Series:YK401
Pitch:0.325" (8.26mm)
Packaging:Bulk
Other Names:YK40118230J0G
YK40118230J0G-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Number of Wire Entries:18
Number of Rows:1
Number of Circuits:18
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Material - Insulation:Thermoplastic
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Cover
Detailed Description:18 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate
Current Rating:20A