YE-2RQ27-A4
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy YE-2RQ27-A4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy YE-2RQ27-A4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | YE-2RQ27-A4 |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 25A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $43.56 | $34.652 | $32.467 | |||
| 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs | |||
| $31.066 | $29.857 | $28.435 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - AC: | 125V |
|---|---|
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Series: | YE |
| Release Force: | 283gf |
| Pretravel: | 0.050" (1.27mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Overtravel: | 0.094" (2.4mm) |
| Other Names: | 480-5327 YE-2RQ27-A4-ND YE2RQ27A4 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 121°C |
| Operating Position: | 0.859" (21.8mm) |
| Operating Force: | 397 ~ 624gf |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | 20,000,000 Cycles |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Steel Plunger |
| Electrical Life: | - |
| Differential Travel: | 0.007" (0.18mm) |
| Current Rating: | 25A (AC) |
| Circuit: | SPST-NO |
| Actuator Type: | Overtravel Plunger |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply YE-2RQ27-A4, use the request quote form to request YE-2RQ27-A4 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number YE-2RQ27-A4.The price and lead time for YE-2RQ27-A4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# YE-2RQ27-A4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



