YBS2207G RAG
TSC (Taiwan Semiconductor)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy YBS2207G RAG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy YBS2207G RAG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | YBS2207G RAG |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 2.2A YBS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.44 | $0.375 | $0.328 | $0.281 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | |||
| $0.243 | $0.206 | $0.159 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 1kV |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 970mV @ 2.2A |
| Technology: | Standard |
| Supplier Device Package: | YBS |
| Series: | - |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 4-SMD, Flat Leads |
| Other Names: | YBS2207G RAGDKR YBS2207G RAGDKR-ND YBS2207GRAGDKR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type: | Single Phase |
| Detailed Description: | Bridge Rectifier Single Phase Standard 1kV Surface Mount YBS |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 1000V |
| Current - Average Rectified (Io): | 2.2A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply YBS2207G RAG, use the request quote form to request YBS2207G RAG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number YBS2207G RAG.The price and lead time for YBS2207G RAG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# YBS2207G RAG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
