YB16SKW01-12-EB
Buy YB16SKW01-12-EB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. YB16SKW01-12-EB
Manufacturer NKK Switches
Description SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Data sheet
Voltage Rating - DC:30V
Voltage Rating - AC:125V
Type:Standard, Illuminated
Termination Style:Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Switch Function:On-On
Series:YB
Panel Cutout Dimensions:Circular - 16.00mm Dia
Packaging:Bulk
Other Names:YB16SKW01-12-EB-RO
YB16SKW01-12-EB-RO-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 50°C
Mounting Type:Panel Mount, Front
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:200,000 Cycles
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):12 VAC
Illumination Type, Color:Incandescent, Yellow
Current Rating:3A (AC/DC)