YB15WSKW01-1C12-JC
Buy YB15WSKW01-1C12-JC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. YB15WSKW01-1C12-JC
Manufacturer NKK Switches
Description SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Data sheet
Voltage Rating - DC:30V
Voltage Rating - AC:125V
Type:Standard, Illuminated
Termination Style:Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Switch Function:On-Mom
Series:YB
Panel Cutout Dimensions:Circular - 16.00mm Dia
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-25°C ~ 50°C
Mounting Type:Panel Mount, Front
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:1,000,000 Cycles
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Illumination Voltage (Nominal):12 VDC
Illumination Type, Color:LED, Red
Features:Epoxy Sealed Terminals
Electrical Life:100,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch SPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Current Rating:3A (AC/DC)