YB15SKW01-5C12-JC
NKK Switches
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy YB15SKW01-5C12-JC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. YB15SKW01-5C12-JC
Manufacturer NKK Switches
Description SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:30V
Voltage Rating - AC:125V
Type:Standard, Illuminated
Termination Style:Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Switch Function:On-Mom
Series:YB
Panel Cutout Dimensions:Circular - 16.00mm Dia
Packaging:Bulk
Other Names:YB15SKW01-5C12-JC-RO
YB15SKW01-5C12-JC-RO-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 50°C
Mounting Type:Panel Mount, Front
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:1,000,000 Cycles
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):12 VDC
Illumination Type, Color:LED, Red
Features:Epoxy Sealed Terminals
Electrical Life:100,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch SPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Current Rating:3A (AC/DC)