Y16362K70000F0W
Vishay Precision Group
Y16362K70000F0W
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Y16362K70000F0W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y16362K70000F0W
Manufacturer Vishay Precision Group
Description RES SMD 2.7K OHM 1% 1/10W 0603
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±0.2ppm/°C
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Series:VSMP
Resistance:2.7 kOhms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Packaging:Tray
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate:-
Detailed Description:2.7 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil