Y16292K40290B9W
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Y16292K40290B9W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy Y16292K40290B9W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | Y16292K40290B9W |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay Precision Group |
| Description | VFCP0805 2K40290 TCR0.2 0.1% S W |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $18.62 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±0.1% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±0.2ppm/°C |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm) |
| Series: | VFCP |
| Resistance: | 2.4029 kOhms |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.025" (0.64mm) |
| Features: | Non-Inductive |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 2.4029 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Non-Inductive Metal Foil |
| Composition: | Metal Foil |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply Y16292K40290B9W, use the request quote form to request Y16292K40290B9W pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number Y16292K40290B9W.The price and lead time for Y16292K40290B9W depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# Y16292K40290B9W.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

