Y162910K0000B9R
Vishay Foil Resistors
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Y162910K0000B9R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy Y162910K0000B9R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | Y162910K0000B9R |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precisio |
| Description | RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 200 pcs | 400 pcs | 600 pcs | 1000 pcs | 2000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $6.32 | $5.728 | $5.333 | $4.938 | $4.859 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - AC: | - |
|---|---|
| Voltage - Working: | 0.1W, 1/10W |
| Voltage - Breakdown: | 0805 |
| Thickness (Max): | ±0.2ppm/°C |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm) |
| Series: | VFCP |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Polarization: | 0805 (2012 Metric) |
| Other Names: | Y1629-10.0KBTR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | Y162910K0000B9R |
| Height - Seated (Max): | 0.025" (0.64mm) |
| Features: | Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive |
| FIFO's: | 2 |
| Expanded Description: | 10k Ohm ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | ±0.1% |
| Description: | RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0805 |
| Coating, Housing Type: | Metal Foil |
| Bandwidth: | 10k |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply Y162910K0000B9R, use the request quote form to request Y162910K0000B9R pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number Y162910K0000B9R.The price and lead time for Y162910K0000B9R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# Y162910K0000B9R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

