Y16251K20000F9W
Vishay Precision Group
Y16251K20000F9W
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Y16251K20000F9W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y16251K20000F9W
Manufacturer Vishay Precision Group
Description RES SMD 1.2K OHM 1% 0.3W 1206
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±0.2ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Series:VSMP
Resistance:1.2 kOhms
Power (Watts):0.3W
Packaging:Tray
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate:-
Detailed Description:1.2 kOhms ±1% 0.3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil