Y16082R00000A9L
Buy Y16082R00000A9L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y16082R00000A9L
Manufacturer Vishay Precision Group
Description RES 2 OHM 0.05% 2W AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.05%
Temperature Coefficient:±0.2ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:1.240" L x 0.177" W (31.50mm x 4.50mm)
Series:VCS232Z
Resistance:2 Ohms
Power (Watts):2W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial - 4 Leads
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Terminations:4
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
Features:Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate:-
Detailed Description:2 Ohms ±0.05% 2W Through Hole Resistor Radial - 4 Leads Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil