Y160710R0000F9R
Buy Y160710R0000F9R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y160710R0000F9R
Manufacturer Vishay Precision Group
Description VCS1625Z 10R000 TCR0.2 1.0% S T
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±0.2ppm/°C
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:0.250" L x 0.160" W (6.40mm x 4.10mm)
Series:VCS1625Z
Resistance:10 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Strip
Package / Case:Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Number of Terminations:4
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)
Features:Current Sense, Non-Inductive
Failure Rate:-
Detailed Description:10 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Wide 2516 (6440 Metric), 1625 Current Sense, Non-Inductive Metal Foil