Y14880R01600B0R
Vishay Precision Group
Y14880R01600B0R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Y14880R01600B0R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y14880R01600B0R
Manufacturer Vishay Precision Group
Description RES 0.016 OHM 0.1% 2W 3637
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±15ppm/°C
Supplier Device Package:3637
Size / Dimension:0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Series:CSM
Resistance:16 mOhms
Power (Watts):2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
Number of Terminations:4
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:16 mOhms ±0.1% 2W Chip Resistor Nonstandard Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil