Y14880R01400F0W
Vishay Foil Resistors
Y14880R01400F0W
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Y14880R01400F0W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y14880R01400F0W
Manufacturer Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precisio
Description RES SMD 0.014 OHM 1% 2W 3637
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Working:2W
Voltage - Breakdown:3637
Thickness (Max):±15ppm/°C
Size / Dimension:0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Series:CSM
RoHS Status:Tray - Waffle
Polarization:3637
Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Manufacturer Part Number:Y14880R01400F0W
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)
Features:Current Sense, Moisture Resistant
FIFO's:4
Expanded Description:0.014 Ohm ±1% 2W Chip Resistor 3637 Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
ESR (Equivalent Series Resistance):±1%