Y14790R50000C9L
Buy Y14790R50000C9L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y14790R50000C9L
Manufacturer Vishay Precision Group
Description RES 0.5 OHM 10W 0.25% RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.25%
Temperature Coefficient:±0.2ppm/°C
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.530" L x 1.000" W (38.86mm x 25.40mm)
Series:VHP4Z
Resistance:500 mOhms
Power (Watts):10W
Packaging:Bulk
Package / Case:TO-204AA
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Number of Terminations:4
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.335" (8.51mm)
Features:Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate:-
Detailed Description:500 mOhms ±0.25% 10W Through Hole Resistor TO-204AA Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil