Y11215R10000F0L
Vishay Precision Group
Y11215R10000F0L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Y11215R10000F0L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y11215R10000F0L
Manufacturer Vishay Precision Group
Description RES SMD 5.1 OHM 1% 1/4W J LEAD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Supplier Device Package:SMD, Stand Off
Size / Dimension:0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Series:SMR1D
Resistance:5.1 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Bulk
Package / Case:2512 J-Lead
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Height - Seated (Max):0.110" (2.79mm)
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:5.1 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 2512 J-Lead Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding Metal Foil