Y11200R75000F9W
Vishay Precision Group
Y11200R75000F9W
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Y11200R75000F9W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y11200R75000F9W
Manufacturer Vishay Precision Group
Description RES 0.75 OHM 1% 1/4W 1610
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.160" L x 0.100" W (4.06mm x 2.54mm)
Series:VCS1610
Resistance:750 mOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tray
Package / Case:Nonstandard
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Number of Terminations:4
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)
Features:Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate:-
Detailed Description:750 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor Nonstandard Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil