Y09260R50030B9L
Vishay Precision Group
Y09260R50030B9L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Y09260R50030B9L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y09260R50030B9L
Manufacturer Vishay Precision Group
Description RES 0.5003 OHM 8W 0.1% TO220
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Supplier Device Package:TO-220
Size / Dimension:0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Series:VPR221
Resistance:500.3 mOhms
Power (Watts):8W
Packaging:Bulk
Package / Case:TO-220-4
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Number of Terminations:4
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:29 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.845" (21.46mm)
Features:Non-Inductive
Failure Rate:-
Detailed Description:500.3 mOhms ±0.1% 8W Through Hole Resistor TO-220-4 Non-Inductive Metal Foil