Y08500R40000F9W
Vishay Precision Group
Y08500R40000F9W
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Y08500R40000F9W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y08500R40000F9W
Manufacturer Vishay Precision Group
Description RES 0.4 OHM 1/2W 2516 WIDE
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Series:VCS1625
Resistance:400 mOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tray
Package / Case:Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)
Features:Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate:-
Detailed Description:400 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Wide 2516 (6440 Metric), 1625 Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil