Y07955R00000F0W
Buy Y07955R00000F0W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y07955R00000F0W
Manufacturer Vishay Precision Group
Description RES SMD 5 OHM 1% 0.02W 0805
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±3ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Series:HTHG
Resistance:5 Ohms
Power (Watts):0.02W
Packaging:Tray
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 220°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.023" (0.58mm)
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate:-
Detailed Description:5 Ohms ±1% 0.02W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil