Y008985R0000AR0L
Buy Y008985R0000AR0L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y008985R0000AR0L
Manufacturer Vishay Precision Group
Description RES 85 OHM 0.05% 0.6W RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.05%
Temperature Coefficient:-
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Series:RNC90Y
Resistance:85 Ohms
Power (Watts):0.6W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Number of Terminations:2
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Height - Seated (Max):0.336" (8.53mm)
Features:Non-Inductive
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:85 Ohms ±0.05% 0.6W Through Hole Resistor Radial Non-Inductive Metal Foil