Y002650R0000B0L
Buy Y002650R0000B0L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y002650R0000B0L
Manufacturer Vishay Precision Group
Description RES CHAS MNT 50 OHM 0.1% 5W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±5ppm/°C
Size / Dimension:1.030" L x 0.312" W (26.16mm x 7.93mm)
Series:VPR5
Resistance:50 Ohms
Power (Watts):5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Mounting Feature:Screw Holes
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Style:Wire Leads
Height - Seated (Max):0.450" (11.43mm)
Features:Current Sense, Non-Inductive
Failure Rate:-
Detailed Description:50 Ohms ±0.1% 5W Metal Foil Chassis Mount Resistor