XW2R-J40G-T
Omron Automation & Safety
XW2R-J40G-T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy XW2R-J40G-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. XW2R-J40G-T
Manufacturer Omron Automation & Safety
Description INTERFACE MOD RCPT 40PS 16-26AWG
Lead Free Status / RoHS Status Lead free by exemption / RoHS compliant by exemption
In stock 1 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Wire Gauge:16-26 AWG
Width:1.969" (50.00mm)
Voltage - Rated:125VAC
Series:XW2R
Process Side Connection:Terminal Blocks - Screw Connection
Positions / Poles:40
Other Names:XW2R-J40G-T-ND
XW2RJ40GT
Z10167
Operating Temperature:0°C ~ 55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:2 Weeks
Length:5.972" (151.70mm)
Features:-
Detailed Description:40 Position Interface Module Terminal Blocks - Screw Connection To Rectangular, Female 16-26 AWG
Current Rating (Per Contact):1A