XRN.M22.GLL.6G
LEMO
XRN.M22.GLL.6G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy XRN.M22.GLL.6G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. XRN.M22.GLL.6G
Manufacturer LEMO
Description CONN RCPT FMALE 22POS SOLDER CUP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shielding:Unshielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:M22
Shell Material:Sulfone
Shell Finish:-
Series:XP
Packaging:Bulk
Other Names:1124-1302
XRNM22GLL6G
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-50°C ~ 170°C
Number of Positions:22
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:22 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold
Current Rating:2A
Contact Material:-
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Color:Gray
Cable Opening:0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)