XLCGS12W
SunLED
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy XLCGS12W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy XLCGS12W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | XLCGS12W |
|---|---|
| Manufacturer | SunLED |
| Description | LED BLUE-GREEN CLEAR T-1 3/4 T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 505nm |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 505nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3.2V |
| Viewing Angle: | 20° |
| Supplier Device Package: | T-1 3/4 (5mm) |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 11990mcd |
| Lens Transparency: | Clear |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm |
| Lens Color: | Colorless |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | 8.60mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Blue-Green 505nm LED Indication - Discrete 3.2V Radial |
| Current - Test: | 20mA |
| Configuration: | Standard |
| Color: | Blue-Green |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply XLCGS12W, use the request quote form to request XLCGS12W pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number XLCGS12W.The price and lead time for XLCGS12W depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# XLCGS12W.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation




