XK372-40.96M
Connor-Winfield
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy XK372-40.96M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. XK372-40.96M
Manufacturer Connor-Winfield
Description OSC 40.96MHZ 3.3V LVCMOS SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 70 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs50 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:3.3V
Type:XO (Standard)
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Series:XK372
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:4-SMD, No Lead
Output:LVCMOS
Other Names:CW979DKR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Height - Seated (Max):0.051" (1.30mm)
Function:Enable/Disable
Frequency Stability:±50ppm
Frequency:40.96MHz
Detailed Description:40.96MHz XO (Standard) LVCMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Current - Supply (Max):10mA