XHP70A-01-0000-0D0HM40E2
Cree
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy XHP70A-01-0000-0D0HM40E2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy XHP70A-01-0000-0D0HM40E2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | XHP70A-01-0000-0D0HM40E2 |
|---|---|
| Manufacturer | Cree |
| Description | LED XLAMP XH-P70 WHITE SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $9.911 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 12V |
|---|---|
| Viewing Angle: | 120° |
| Thermal Resistance of Package: | 0.9°C/W |
| Supplier Device Package: | SMD |
| Size / Dimension: | 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm) |
| Series: | Xlamp® XHP70 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 2828 (7070 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 122 lm/W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.182" (4.62mm) |
| Flux @ 85°C, Current - Test: | 1538 lm (1485 lm ~ 1590 lm) |
| Flux @ 25°C, Current - Test: | - |
| Detailed Description: | LED Lighting Xlamp® XHP70 White, Cool 5700K 12V 1.05A 120° 2828 (7070 Metric) |
| Current - Test: | 1.05A |
| Current - Max: | 2.4A |
| Color: | White, Cool |
| CRI (Color Rendering Index): | 80 |
| CCT (K): | 5700K |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply XHP70A-01-0000-0D0HM40E2, use the request quote form to request XHP70A-01-0000-0D0HM40E2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number XHP70A-01-0000-0D0HM40E2.The price and lead time for XHP70A-01-0000-0D0HM40E2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# XHP70A-01-0000-0D0HM40E2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
