XHP50B-00-0000-0D00J20E2
Cree
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy XHP50B-00-0000-0D00J20E2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy XHP50B-00-0000-0D00J20E2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | XHP50B-00-0000-0D00J20E2 |
|---|---|
| Manufacturer | Cree |
| Description | LED XLAMP XH-P50.2 WHITE SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 500 pcs | 1000 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.911 | $2.68 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 12V |
|---|---|
| Viewing Angle: | 120° |
| Thermal Resistance of Package: | 1.2°C/W |
| Supplier Device Package: | SMD |
| Size / Dimension: | 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm) |
| Series: | XLamp® XHP50.2 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 2020 (5050 Metric) |
| Other Names: | XHP50B-00-0000-0D00J20E2TR |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 129 lm/W |
| Height - Seated (Max): | 0.143" (3.63mm) |
| Flux @ 85°C, Current - Test: | 1080 lm (1040 lm ~ 1120 lm) |
| Flux @ 25°C, Current - Test: | - |
| Detailed Description: | LED Lighting XLamp® XHP50.2 White, Cool 5700K 12V 700mA 120° 2020 (5050 Metric) |
| Current - Test: | 700mA |
| Current - Max: | 1.5A |
| Color: | White, Cool |
| CRI (Color Rendering Index): | 68 (Typ) |
| CCT (K): | 5700K |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply XHP50B-00-0000-0D00J20E2, use the request quote form to request XHP50B-00-0000-0D00J20E2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number XHP50B-00-0000-0D00J20E2.The price and lead time for XHP50B-00-0000-0D00J20E2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# XHP50B-00-0000-0D00J20E2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

