XHGAWT-00-0000-00000LWE8
Cree
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy XHGAWT-00-0000-00000LWE8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy XHGAWT-00-0000-00000LWE8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | XHGAWT-00-0000-00000LWE8 |
|---|---|
| Manufacturer | Cree |
| Description | LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.232 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.9V |
|---|---|
| Viewing Angle: | 130° |
| Thermal Resistance of Package: | 20°C/W |
| Supplier Device Package: | 3030 |
| Size / Dimension: | 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) |
| Series: | XLamp® XH-G |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1212 (3030 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 133 lm/W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.072" (1.83mm) |
| Flux @ 85°C, Current - Test: | - |
| Flux @ 25°C, Current - Test: | 25 lm (24 lm ~ 27 lm) |
| Detailed Description: | LED Lighting XLamp® XH-G White, Warm 2700K 2.9V 65mA 130° 1212 (3030 Metric) |
| Current - Test: | 65mA |
| Current - Max: | 350mA |
| Color: | White, Warm |
| CRI (Color Rendering Index): | 80 (Typ) |
| CCT (K): | 2700K |
| Base Part Number: | XHGAWT-00 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply XHGAWT-00-0000-00000LWE8, use the request quote form to request XHGAWT-00-0000-00000LWE8 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number XHGAWT-00-0000-00000LWE8.The price and lead time for XHGAWT-00-0000-00000LWE8 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# XHGAWT-00-0000-00000LWE8.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
