XH3A-6041-2A
Omron
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy XH3A-6041-2A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy XH3A-6041-2A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | XH3A-6041-2A |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Description | CONN PLUG 60POS 1.27MM GOLD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 50 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $4.549 | |||||
Specifications
Data sheet
| Series: | XH3 |
|---|---|
| RoHS Status: | Bulk |
| Other Names: | XH3A0021E XH3A60412A XH3A60412ANC |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 60 |
| Number of Conductors: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | XH3A-6041-2A |
| Length - Post (Mating): | 14mm, 15mm, 17mm, 18mm |
| Height Above Board: | 0.421" (10.70mm) |
| Features: | Board Lock |
| Expanded Description: | 60 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Through Hole Gold |
| Description: | CONN PLUG 60POS 1.27MM GOLD |
| Contact Finish Thickness: | Gold |
| Connector Type: | Plug, Center Strip Contacts |
| Cable Diameter: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply XH3A-6041-2A, use the request quote form to request XH3A-6041-2A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number XH3A-6041-2A.The price and lead time for XH3A-6041-2A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# XH3A-6041-2A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

