XG8S-0841
Omron
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy XG8S-0841 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy XG8S-0841 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | XG8S-0841 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Description | JUMPER PLUG 8POS SING ROW |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.429 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - DC Spark Over (Nom): | Brass, Nickel |
|---|---|
| Type Attributes: | - |
| Termination: | Solder |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Stacking Direction: | Male Pin |
| Shrouding: | 0.100" (2.54mm) |
| Shield Termination: | Square |
| Series: | XG8 |
| Row Spacing - Mating: | Unshrouded |
| RoHS Status: | Bulk |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Pitch - Connector: | 300V |
| Overall Contact Length: | 0.118" (3.00mm) |
| Other Names: | XG8S0841 XG8S0841-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Number of Rows: | 1 |
| Number of Positions: | 8 |
| Number of Contacts: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | All |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | XG8S-0841 |
| Length - Post (Mating): | - |
| Insulation Material: | Tin |
| Insulation Height: | 0.386" (9.80mm) |
| Features: | - |
| Expanded Description: | 8 Positions Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin |
| Description: | JUMPER PLUG 8POS SING ROW |
| Current Rating: | 2A |
| Current - Max/Contact: | - |
| Contact Length - Post: | 0.169" (4.30mm) |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Finish Thickness - Post: | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Tin |
| Contact Finish - Post: | - |
| Contact Finish - Mating: | 0.098" (2.50mm) |
| Connector Type: | Header |
| Actual Diameter: | Black |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply XG8S-0841, use the request quote form to request XG8S-0841 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number XG8S-0841.The price and lead time for XG8S-0841 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# XG8S-0841.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

