XG4E-1031
Omron
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy XG4E-1031 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy XG4E-1031 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | XG4E-1031 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron |
| Description | CONN PLUG 10POS 1A OPENEND COVER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 90 pcs | 180 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.96 | $4.765 | $4.368 | $4.169 | $3.971 | |
| 270 pcs | 540 pcs | 1080 pcs | 2520 pcs | ||
| $3.474 | $3.375 | $2.879 | $2.868 | ||
Specifications
Data sheet
| Wire Type: | Ribbon Cable |
|---|---|
| Wire Gauge: | 28 AWG |
| Series: | XG4 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | OR999 XG4E1031 XG4E1031-ND |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 10 |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Feed Through |
| Fastening Type: | Latch Lock/Eject Hooks, Long |
| Detailed Description: | 10 Position Rectangular Plug Connector IDC Gold 28 AWG |
| Contact Type: | Male Pin |
| Contact Finish Thickness: | 5.90µin (0.150µm) |
| Contact Finish: | Gold |
| Connector Type: | Plug |
| Color: | Black |
| Cable Termination: | IDC |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply XG4E-1031, use the request quote form to request XG4E-1031 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number XG4E-1031.The price and lead time for XG4E-1031 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# XG4E-1031.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

