XC6223B3019R-G
Torex Semiconductor Ltd.
XC6223B3019R-G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy XC6223B3019R-G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. XC6223B3019R-G
Manufacturer Torex Semiconductor Ltd.
Description IC REG LINEAR 3V 300MA USPQ-4B03
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.305V @ 300mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):5.5V
Supplier Device Package:USPQ-4B03
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:4-XDFN Exposed Pad
PSRR:80dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:893-1391-2
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 300mA USPQ-4B03
Current - Quiescent (Iq):220µA
Current - Output:300mA