XB24-Z7UIT-006
Digi International
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy XB24-Z7UIT-006 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. XB24-Z7UIT-006
Manufacturer Digi International
Description RF TXRX MODULE 802.15.4 U.FL ANT
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply:2.1 V ~ 3.6 V
Utilized IC / Part:EM250
Series:XBee® ZB
Serial Interfaces:UART
Sensitivity:-96dBm
RF Family/Standard:802.15.4
Protocol:Zigbee®
Power - Output:1dBm
Packaging:Bulk
Package / Case:Module
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Modulation:DSSS
Memory Size:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Frequency:2.4GHz
Data Rate:250kbps
Current - Transmitting:35mA ~ 45mA
Current - Receiving:38mA ~ 40mA