X9116WM8I-2.7T2
Intersil
X9116WM8I-2.7T2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy X9116WM8I-2.7T2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. X9116WM8I-2.7T2
Manufacturer Intersil
Description IC XDCP 16-TAP 10K CMOS 8-MSOP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply:2.7 V ~ 5.5 V
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient (Typ):±300 ppm/°C
Taper:Linear
Supplier Device Package:8-MSOP
Series:XDCP™
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ):400
Resistance (Ohms):10k
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Taps:16
Number of Circuits:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Memory Type:Non-Volatile
Interface:Up/Down (U/D, INC, CS)
Features:-
Detailed Description:Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 16 Taps Up/Down (U/D, INC, CS) Interface 8-MSOP