X1288S16I-2.7
Intersil
X1288S16I-2.7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy X1288S16I-2.7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. X1288S16I-2.7
Manufacturer Intersil
Description IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply, Battery:1.8 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply:2.7 V ~ 5.5 V
Type:Clock/Calendar
Time Format:HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Supplier Device Package:16-SOIC
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Memory Size:-
Interface:I²C, 2-Wire Serial
Features:Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Detailed Description:Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Date Format:YY-MM-DD-dd
Current - Timekeeping (Max):10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5V