WW1BT5R00
Buy WW1BT5R00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. WW1BT5R00
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 5 OHM 1W 0.1% AXIAL
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
Series:WW
Resistance:5 Ohms
Power (Watts):1W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:5 Ohms ±0.1% 1W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound