WSR5R0150FEA
Vishay Precision Group
WSR5R0150FEA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WSR5R0150FEA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. WSR5R0150FEA
Manufacturer Vishay
Description Res Metal Strip 4527 0.015 Ohm 1% 5W ±75ppm/C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 13372 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Supplier Device Package:4527
Size / Dimension:0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Series:WSR
Resistance:15 mOhms
Power (Watts):5W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:4527 J-Lead
Other Names:541-4296-2
WSRC-.015TR
WSRC-.015TR-ND
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:45 Weeks
Height - Seated (Max):0.100" (2.54mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:15 mOhms ±1% 5W Chip Resistor 4527 J-Lead Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element