WSR2R5000FEA
Dale / Vishay
WSR2R5000FEA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WSR2R5000FEA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. WSR2R5000FEA
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 0.5 OHM 1% 2W 4527
(In US Dollars)
1500 pcs3000 pcs7500 pcs10500 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Supplier Device Package:4527
Size / Dimension:0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Series:WSR
Resistance:500 mOhms
Power (Watts):2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:4527 J-Lead
Other Names:WSRA-.50TR
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Height - Seated (Max):0.100" (2.54mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:500 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 4527 J-Lead Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element