WSR2R0600FEA
Vishay Precision Group
WSR2R0600FEA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WSR2R0600FEA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. WSR2R0600FEA
Manufacturer Vishay
Description Res Metal Strip 4527 0.06 Ohm 1% 2W ±75ppm/C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 35926 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Supplier Device Package:4527
Size / Dimension:0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Series:WSR
Resistance:60 mOhms
Power (Watts):2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:4527 J-Lead
Other Names:WSRA-.06TR
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Height - Seated (Max):0.100" (2.54mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:60 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 4527 J-Lead Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element