WSLP1206R0200FEA
Vishay Precision Group
WSLP1206R0200FEA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WSLP1206R0200FEA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. WSLP1206R0200FEA
Manufacturer Vishay
Description Res Metal Strip 1206 0.02 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Molded SMD SMD T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 50790 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:WSLP
Resistance:20 mOhms
Power (Watts):1W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:WSLP-.02TR
Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:20 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element