WSLP0805R0300FEB
Dale / Vishay
WSLP0805R0300FEB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WSLP0805R0300FEB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. WSLP0805R0300FEB
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 0.03 OHM 1% 1/2W 0805
(In US Dollars)
1000 pcs2000 pcs5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Series:WSLP
Resistance:30 mOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:WSLPB-.03TR
Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.023" (0.58mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:30 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element